По-русски
Dantherm

осушувачі повітря,
припливно-витяжні установки,
кондиціонери для об'єктів телекомунікацій
Відділ продажу: +38 (044) 303-93-70
e-mail:   sales@dantherm.com.ua


ТОВ "СКС"
03115, Україна, м. Київ,
бульвар Вернадського 5/19, оф. 18.
(метро Святошин або Житомирська,
біля пам'ятника Вернадському)
Схема проїзду

Доставка по всій Україні.


Способи осушення повітря


Надлишкова волога є однією з головних причин пошкодження і руйнування будинків. Намоклі стіни під дією низьких температур замерзають, в результаті бетон і цегляна кладка розтріскуються, а це призводить до передчасного виходу будівель і споруд з ладу. Не настільки катастрофічні, але, тим не менше, значні наслідки надмірної вологості при зберіганні різного роду матеріалів і виробів. Коливання вологості негативно впливають на властивості матеріалів. Всього лише кілька прикладів таких проявів:

 • заіржавілі металеві вироби і конструкції
 • уражені корозією вимикачі та контакти
 • знижений електричний опір ізолюючих матеріалів
 • злежалі порошки та цукор
 • цвіль на текстильних виробах і хутрах
 • розм'якшиться і зруйновані картонні коробки
 • зміни забарвлення і поява плям на упаковках і готової продукції

Крім вирішення названих проблем за допомогою ефективних методів осушення можна:

 • підтримувати міцність несучих конструкцій різного роду об'єктів, включаючи плавальні басейни, льодові арени, гідротехнічні споруди
 • захищати від запотівання вікна і скляні стелі в адміністративних і житлових будинках
 • підвищити якість оздоблювальних робіт при ремонті квартир за рахунок просушування без температурних деформацій використаних покриттів стін, підлоги і стелі
 • ліквідувати наслідки повеней, просушувати нові будівельні об'єкти
 • видаляти вологу з поверхні музичних інструментів, лінз фото-і кінокамер, килимових покриттів, всередині книжкових шаф і комор в дощовий період
 • збільшувати тривалість зберігання гігроскопічних матеріалів: ліків, пральних порошків, будівельних матеріалів та інших сипучих продуктів
 • підтримувати низький рівень вологості при виробництві харчових продуктів та деревини, гумових виробів і пластмас, при виробленні хутряних шкурок
 • зберігати товарний вигляд одягу та упаковки
 • знижувати зростання бактерій і т.д.

Відомі три основні методи осушення повітря всередині будинків і споруд.

Асиміляція. Метод заснований на фізичній здатності теплого повітря утримувати більшу кількість водяної пари в порівнянні з холодним. Він реалізується засобами вентиляції з попереднім підігрівом свіжого повітря.

Даний метод в ряді випадків (басейни, погреби, складські приміщення, гальванічні цехи тощо) є недостатньо ефективним в силу двох причин:

 1. Здатність поглинання повітрям водяних парів обмежена і непостійна, будучи залежна від пори року, температури і абсолютної вологості атмосферного повітря.
 2. Розглянутий метод характеризується підвищеним енергоспоживанням у зв'язку з наявністю безповоротних втрат явного (витрачається на підігрів припливного повітря) і прихованого тепла (міститься в видаляються з повітрям парах води). При цьому прихована частина тепла (ентальпії), що визначається теплотою випаровування води, складає значну частку обшіх втрат. З кожним кілограмом вологи втрачається 580 ккал (2,4 мДж).

Адсорбція. Цей метод заснований на сорбційних (вологопоглинаючих) властивості деяких речовин - сорбентів. Маючи порістокапіллярную структуру, сорбенти витягають водяну пару з повітря. У міру насичення сорбенту вологою ефективність осушення знижується. Тому сорбент потрібно періодично регенерувати, тобто випарювати з нього вологу шляхом продування потоком гарячого повітря.

Незважаючи на підвищене енергоспоживання у зв'язку з наявністю безповоротних втрат явного і прихованого тепла даний метод більш економічний. На відміну від асиміляції здійснюється нагрів відносно невеликої кількості повітря в регенеруючому плечі (бл. 25-30% від кількості повітря, що циркулює в основному контурі) до значно більш високих температур (близько 1 50 °C). До недоліків методу відноситься обмежений термін служби сорбенту, особливо у разі використання солей літію, схильних до вимивання при відхиленні від номінальних технологічних режимів роботи. Більш практичним є використання силікагелю на стекловолоконной носії.

Конденсація. Цей метод заснований на принципі конденсації водяної пари, що містяться в повітрі, при охолодженні його нижче точки роси.

Метод реалізується з використанням прінііпа теплового Улара, створюваного при роботі холодильного контуру, з розташованими безпосередньо один за одним випарником і конденсатором.

Переваги конденсаційного та адсорбційного методів осушення повітря наочно представлені на графіку.

У конденсаційних осушувачів зі зростанням температури повітря збільшується вологозйом на 1 кВт споживаної енергії. У адсорбційних осушувачів зазначена залежність є зворотною і менш вираженою. Крім того, ефективність конденсаційних осушувачів різко падає зі зменшенням відносної вологості повітря, в той час як у адсорбційних осушувачів дана залежність значно слабкіше. У результаті можна чітко виділити області переважного використання кожного з зіставляються типів осушувачів. З економічної точки зору конденсаційний метод більш ефективний у порівнянні з сорбційним при високих значеннях температури і відносної вологості. Разом з тим, сорбційні осушувачі здатні підтримувати надзвичайно низьку відносну вологість, аж до 2% при температурах до -20 °C. Застосування сорбційних осушувачів є виправданим на льодових майданчиках, молокозаводах, у винних і пивних льохах, охолоджуючих тунелях, морозильних камерах, овочесховищах і т.п. У плавальних басейнах, де згідно з діючими нормативами температура води повинна бути не менше 26 °C, а температура повітря повинна перевищувати її на 1 -2 °C, безумовними перевагами володіють осушувачі конденсаційного типу. Аналогічна ситуація має місце при сушінні пиломатеріалів, проведенні косметичних ремонтів приміщень, в музеях, залах для глядачів, котелень, пралень і на ряді інших об'єктів подібного роду.

Переважні температуровологістні умови використання конденсаційних і адсорбційних осушувачів повітря представлені на графіку.


Принцип дії осушувачів Dantherm

У осушувачах виробництва фірми Dantherm закладений конденсаційний принцип осушення.

Осушувач складається з холодильно-компрессорноі установки, що використовується для створення охолодженої поверхні, і вентилятора, приточного повітря на цю поверхню. При проходженні через випарник повітря охолоджується до температури нижче точки роси, а що міститься в ньому волога конденсується і дренується. Осушений повітря далі проходить через конденсатор, де він підігрівається. Температура повітря при цьому на виході зволожувача приблизно на 5 °C вище температури повітря на вході. Завдяки багаторазовому проходженню повітря через осушувач рівень вологості в приміщенні знижується, забезпечуючи швидке осушення. Таким чином, абсолютна і відносна вологість повітря в приміщенні поступово знижуються.

Підбір осушувачів для плавальних басейнів

Для досягнення найбільш економічних та комфортних умов в басейні необхідно, щоб температура повітря була вище температури води на 1-3 °C. Як правило, для приміщення басейну встановлюються такі параметри: температура повітря 28 - 30 °C, температура води 25-28 °C, відносна вологість повітря 60-65%. Температура води в лікувальних басейнах (SPA) підтримується на рівні 32 -37 °C. У басейнах загального призначення згідно з табл. 25 СНиП 2.08.02-89 * нормативне значення температури водної поверхні становить 26 °C. Температура повітря повинна бути на 1-2 °C вище температури води. Згідно з п. 3.38 згаданого СНиП рекомендується до використання при проведенні теплотехнічних розрахунків значення відносної вологості рівне 67%.

Випаровування вологи з дзеркала водної поверхні в басейнах, а також з поверхні сирих і мокрих матеріалів і предметів, використовуваних у приміщенні, є основним чинником, що впливає на вологість навколишнього повітря. Інтенсивність випаровування залежить від площі водної поверхні, температури води, вологості повітря, швидкості повітряного потоку та активності тих, що купаються. Для розрахунку кількості випаровується вологи існує досить багато розрахункових формул. Як показує практика, найбільш повно враховують зміни умов випаровування вологи в закритих басейнах емпіричні залежності, виведені на основі вимірів, проведених у приміщеннях басейнів Асоціацією німецьких інженерів (формула стандарту VDI 2089) і британськими фахівцями (формула Бязіна-Крумм).

Формула стандарту VDI 2089

Інтенсивність випаровування розраховується наступним чином:

W = е х S хнас - Р уст) г/год; де: S - площа водної поверхні басейну, м²;

Р нас - тиск водяної пари насиченого повітря при температурі води в басейні, мбар;

Р ст - парціальний тиск водяної пари при заданих температурі і вологості повітря, мбар;

е - емпіричний коефіцієнт, г / (м² х година х мбар):

0,5 - закрита поверхня басейну,

5 - нерухома поверхню басейну,

15 - невеликі приватні басейни з обмеженою кількістю тих, що купаються,

20 - громадські басейни з нормальною активністю тих, що купаються,

28 - басейни для відпочинку та розваг,

35 - басейни з водяними гірками і значним хвилеутворенням.

Приклад. Приватний басейн

Дзеркало басейну 20 х 5 м S = 100 м²

Температура води 28 °C

(100% відн. вол.)                           Р нас = 37,78 мбар

Температура повітря 30 °C

(60% відн. вол.)                             Р ст = 25,45 мбар

Інтенсивність випаровування

W = 13 х 100 х (37,78-25,45) = 16029 м/год = 16 л/год

У таблиці 1 наведені значення інтенсивності випаровування з 1 м² поверхні басейну, отримані на підставі формули стандарту VDI 2089 при 8 = 1 3.

Формула Бязіна-Крумм

Для періоду, коли в басейні знаходяться ті, що купаються:

W otk = (0,118 + 0,01995 х а х (Р нас - Р уст)/1,333) S л/год,

Табл. 1. Інтенсивність випаровування для приватних басейнів, г/м²

Температура води, °C Температура
повітря, °C
24 25 26 27 28 29 30
Відносна вологість,% 50 60 50 60 50 60 50 60 50 60 50 60 50 60
22 149,5 110,5 136,5 97,5 124,8 81,9 110,5 66,3           
23 171,6 132,6 158,6 119,6 146,9 104,0 132,6 88,4 119,6 70,2       
24 195,0 156,0 182,0 143,0 170,3 127,4 156,0 111,8 143,0 93,6 128,7 76,7   
25    204,1 165,1 192,4 149,5 178,1 133,9 165,1 115,7 150,8 98,8 135,2 79,3
26        218,4 175,5 204,1 159,9 191,1 141,7 176,8 124,8 161,2 105,3
27            230,1 185,9 217,1 167,7 202,8 150,8 187,2 131,3
28                244,4 195,0 230,1 178,1 214,5 160,3
29                    260,0 208,0 244,4 188,5
30                        275,6 219,7

Табл. 2. Інтенсивність випаровування для великих громадських басейнів, г/м²

Температура
води, °C
Температура
повітря, °C
24 25 26 27 28 29 30
 Відносна
вологість,%
5060506050605060506050605060
22204182197174190165182156      
23217194209187203178194169187158    
24230108223200216191208182118172192162  
25  235213229204221195213185205175196i6 <J
26    244219236210228200220190211179
27      250223243215235205226194
28        259230250221241209
29          268238259227
30            277244

Для періоду, коли в басейні немає тих, що купаються (поверхня води зашторена або заповнена плаваючими кулями/плотиками):

W Зaкp = (- 0,059 + 0,0105 (Р нас - Р уст)/1,333) S л/год,

де

Р нас - тиск водяної пари насиченого повітря при температурі води в басейні, мбар;

Р ст - тиск водяної пари насиченого повітря при заданих температурі і вологості повітря, мбар

а - коефіцієнт зайнятості басейну людьми:

1,5 - для ігрових басейнів з активним хвилеутворенням,

0,5 - для великих громадських басейнів,

0,4 - для басейнів готелів,

0,3 - для невеликих приватних басейнів

Приклад. Великий громадський басейн

Дзеркало басейну 25 х 12 м S = 300 м²

Температура води 26 °C

(100% відн. вол.)                                                Р нас = 37,78 мбар

Температура повітря 28 °C

(60% відн. вол.)                                                  Р ст = 25,45 мбар

Витрата свіжого повітря У пов = 3000 м³/год

Щільність повітря 1,2 кг/м³

Вологовміст витяжного повітря х1 = 14,3 г/кг

Вологовміст зовнішнього повітря х2 = 11,6 г/кг

Інтенсивність випаровування в режимі присутності тих, що купаються

W відкр = (0,118 + 0,01995 х 0,5 х (33,6 - 22,7) / 1,333) 300 = 59,9 л/год

Кількість вологи, що видаляється за допомогою вентиляції W вент = 3000 х 1,2 х (14,3-11,6) = 9720 г/год = 9,7 л/год

Отже, продуктивність осушувача повинна скласти W осуш = 59,9-9,7 = 50,2 л/год

У таблиці 2 наведені значення інтенсивності випаровування з 1м² поверхні басейну, отримані на підставі формули Бязіна-Крумм при а = 0,5.

Спрощений підбір осушувачів

Для правильного підбору осушувача необхідно враховувати цілий комплекс факторів, що впливають на інтенсивність випаровування вологи в приміщенні:

 • температуру, вологість і витрата припливного повітря;
 • кратність повітрообміну (природного і примусового);
 • об'єм приміщення;
 • необхідні параметри повітря в приміщенні;
 • вологість зберігаються в приміщенні матеріалів, вологість конструктивних елементів будівлі;
 • тривалість процесу сушіння й т.д.

Для приблизної оцінки необхідного режиму осушення і попереднього підбору осушувачів Dantherm достатньо скористатися емпіричними формулами з урахуванням дотримання двох основних вимог:

 1. Осушення проводиться в закритому приміщенні.
 2. Температура в приміщенні відповідає діапазону робочих температур даного осушувача.

Приблизний розрахунок необхідного режиму осушення (Таблиця 3)

Позначення:

Q - необхідний влагоз'єм, л/год

V - об'єм приміщення, м³

V др - обсяг осушуваної деревини, м³

р др - щільність осушуваної деревини, кг/м³

S - площа дзеркала басейну, м²

Детальний опис методики проектування систем осушення наведено в "Керівництві з проектування систем осушення", Dantherm - 1998 р. (1771,1 КБ)

Табл. 3. Приблизний розрахунок необхідного режиму осушення

Область застосування

Необхідний влагоз'єм, л/год

Умови

Сухе зберігання (склади)

Q = Vx 1,2 х 10-3

Кратність повітрообміну 0,3
Швидкість осушення 2,5 г/м³ год
Температура повітря 20 °C

Осушення повітря житлових і адміністративних приміщень

Q = V х 1,5 х 10-3

Кратність повітрообміну 0,5
Швидкість осушення 2,5 г/м³ год
Температура повітря 20 °C

Просушка будівель

Q = V х 2,0 х 10-3

Кратність повітрообміну 0,3
Швидкість осушення (з урахуванням випаровування вологи з промоклих матеріалів) 3,2 г/м³ год
Температура повітря 20 °C
Період просушування 8 днів

Сушіння деревини

Q = Vдр Х Рдр X 0,4 Х 10-3

Герметична сушильна камера
Температура повітря 25-30 °C
Відносна вологість повітря 30-40%
Швидкість осушення 1% вологовмісту деревини на добу

Технологічна сушка

Розрахунок по ld діаграмі

У відповідності з параметрами технологічного процесу виробництва

Осушення плавальних басейнів

Приватні басейни до 50 м² (з захисним покриттям, при обмеженому навантаженні):
Q = S х 0,1
Громадські басейни понад 50 м² (без захисного покриття, при нормальному навантаженні):
Q = S х 0,25

Приплив зовнішнього повітря - (10 х S) м³/год
Температура повітря - (t води + 2) °C
Відносна вологість повітря - 60%© 2020 ТОВ "СКС" (Київ, Україна)